800x600 1024x768    Kezdőlap arrow Országos Textiles Konferenciák arrow XV. Országos Textiles Konferencia - Programtervezet
XV. Országos Textiles Konferencia - Programtervezet Nyomtatás
2016. January 9.


Békéscsaba,

A pályamunkák leadása:

Békéscsabán személyesen vagy postai úton: 2015. január 15-től 2015. február 11. Hétfőtől csütörtökig 8 és 16 óra között, péntekenként 8 és 12 óra között. Egyéb időpontban telefonos vagy e-mailes egyeztetés szükséges. (30/299-7789, Az email cím védve van a spam botoktól, a megtekintéséhez a JavaScript bekapcsolása szükséges

Budapesten a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhelyében 2015. február 8-10. 9 órától 15 óráig

A pályamunkák zsűrizésének időpontja: 2015. február 13-14.

A konferencia időpontja: 2016. március 4-6.

 

A KONFERENCIA ÉS A PÁLYÁZAT MEGHIRDETŐI:

  • Békés Megyei Népművészeti Egyesület, Békéscsaba
  • Hagyományok Háza, Budapest
  • Népművészeti Egyesületek Szövetsége, Budapest

Szakmai fővédnök:

  • A Népművészeti Egyesületek Szövetsége Hímző-, Szövő-, Nemez-, Csipke- és Viseletkészítő Szakmai Bizottsága

A konferencia és a kiállítások rendezője:

Békés Megyei Népművészeti Egyesület
5600 Békéscsaba, Orosházi út 32.
Telefon: (66) 442-122, (30) 299-7789
Háziasszony: Pál Miklósné

A konferencia helyszíne:

Szent István Egyetem Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Kar Gazdasági Campusa
Békéscsaba, Bajza u. 33.

 

 

XV. Országos Textiles Konferencia
PROGRAM

 

Március 4. péntek

10.00 – 13.00
Érkezés, regisztráció a Szent István Egyetem Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Kar Gazdasági Campusán

13.00 – 14.30
Megnyitó, díjkiosztó ünnepség az egyetem előadótermében

Megnyitja: ….
Köszöntőt mondanak:

  • Békéscsaba Megyei Jogú Város képviseletében ….
  • Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének képviseletében …

 

14.30 – 17.00 
A kiállítások – „A nappali szoba – a család közösségi terének – textíliái”, „Viselet- és viselet kiegészítők” – megtekintése a Munkácsy Mihály Múzeumban és a Munkácsy Emlékházban

17.00 – 18.00
Vacsora

18.00 – 21.00
A pályázatokra beadott alkotások elemzése az egyetem termeiben

Szekciók:

  • Hímzés – Vezetik: Beszprémy Katalin, a Hagyományok Háza Népművészeti Tár vezetője, V. Szathmári Ibolya, etnográfus, és Dr. Illés Károlyné (konzulens), a NESZ Hímző Szakmai Bizottságának vezetője
  • Szőttes, nemez – Vezetik: Kányási Holb Margit és Lőrincz Etel iparművészek, Haris Mária, a NESZ Szövő Szakmai Bizottságának tagja, Népművészet Mestere F. Tóth Mária, nyugalmazott főtanácsos, Nagy Mari (konzulens), textilművész, Népművészet Mestere, a NESZ Nemez Szakmai Bizottságának vezetője
  • Viselet és csipke – Vezetik: Nagy Vincéné, Népi Iparművész, Tóthné Kiss Szilvia (konzulens), a NESZ Csipke Szakmai Bizottságának vezetője, Fehér Jánosné, Népművészet Mestere, a NESZ Viselet Szakmai Bizottságának vezetője és Madarász Melinda, ruhatervező

 

Március 5. (szombat)

07.30 – 08.30
Reggeli

08.30 – 09.15
A hagyományos paraszti lakószobák célszerűsége és szépsége
Előadó: Vidák István, textilművész, Népművészet Mestere, a Magyar Művészeti Akadémia tagja

09.15 – 10.00
A parasztszobák hagyományos textíliái
Előadó: Katona Edit, etnográfus

10.00 – 10.45
„A népművészet és a korszerűség a belsőépítészetben”
Előadó: Snopper Zsuzsanna, belsőépítész

10.45 – 11.15
szünet

11.15 – 12.00
Textilekről másképpen – ami a látvány mögött van
Előadó: Trom Kata, művészettörténész - lakberendező

12.00 – 13.30
Ebéd

13.30 – 14.15
A textileken megjelenő motívumkincsek jelentéstartalma
Előadó: Jankovics Marcell, rajzfilmrendező, művelődéstörténész, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke

14.15 – 15. 00
„Örökség és újítás” a népi kézművességben
Előadó: Dr. Fülemile Ágnes, néprajzkutató

15.00 – 15.45 
A népművészet a divatban Tüdős Klárától napjainkig.
Előadó: Madarász Melinda, ruhatervező

15.45 – 16. 00
Szünet

16.00  -
Divatbemutatók

  • Hagyományos viseleteink – Rimóczi viseletek, Mlinár Péter, viselettervező és kivitelező
  • Hagyományban gyökerező viseleteink
  • Barkósági ruhák – Madarász Melinda, ruhatervező
  • Nemezruhák – Nagy Mari, textilművész

17.00 -
Csabai est meglepetésekkel, vacsorával és táncházzal a Kolbászfaluban

 

Március 6. (vasárnap)

07.30 – 08.30
Reggeli

08.30 – 08.55
Kompozíciós elvek érvényesülése a szövéseimben
Előadó: Csapó Angéla, szövő, Népművészet Ifjú Mestere, Népi Iparművész

08.55 – 09.20
Kompozíciós elvek érvényesülése a hímzéseimben
Előadó: Kudlákné Balázs Noémi, hímző

09.20 – 09.45
Kompozíciós elvek érvényesülése a csipkéimben
Előadó: Barsi Gizella, csipkekészítő

09.45 – 10.10
Kompozíciós elvek érvényesülése a nemezeimben
Előadó: Hegyaljai Tünde, nemezkészítő, Népi Iparművész

10.10 – 10.30
Szünet

10.30 – 11.15
Hazafias szimbólumok a népművészetben és a folklórban
Előadók: Juhász Katalin és Szabó Zoltán etnográfusok

11.15
A konferencia zárása

11.30 – 12.30
Ebéd

12.30
Hazautazás


 

Tagjaink

Szaknévsor

Ön ellátogat-e a Körös-völgyi Sokadalom idei rendezvényeire?
 

 

Honlapunk létrehozását a Nemzeti Civil Alapprogram támogatta

NCA

FESZTIVÁL.HU - A magyarországi fesztiválok gyujtoportálja...