KEDVES NÉPI KÉZMŰVESSÉG IRÁNT ÉRDEKLŐDŐ!

Mindenkit, akinek fontos a népi kézműves örökségünk fennmaradása szeretnénk megszólítani, hogy támogatásával segítsen anyagi alapot teremteni a Békés Megyei Népművészeti Egyesület értékmegőrző, tudásátadó tevékenységéhez, a Tégla Népművészeti Alkotóház és Közösségi Tér fenntartásához.

2023-ban partnerszervezeteinkkel közösen 868 eseményt valósított meg egyesületünk, melyet több mint 100 ezer ember vett igénybe, vagy látogatott. Az utóbbi években folyamatosan növekszik az igény képzéseink, játszóházaink, mesterség bemutatóink iránt, évente átlagosan 70 szolgáltatást lát el szervezetünk, melyek mindegyike komoly szervezőmunkával járó feladat számunkra. 2022-23-24-es népi kézműves képzéseink során 59 csoportban 674 fő és 37 szakterület képzése valósult meg. Eseményeinket többségében Békés vármegyében - Békéscsabán 509, a megye 33 településén 117 -, illetve az ország 52 településén 97, Romániában 15, az online térben 131 alkalmat valósítottunk meg. Az évi eseményeinkről a honlapokon, a Facebookon, az Instagramon és a Youtube csatornán 610 000 látogatást regisztráltunk.

Támogatott projektünk megvalósítási időszakát 2019. július 1-jén kezdtük meg, ekkor kezdte meg munkáját a projektmenedzsment – projektmenedzser, pénzügyi vezető és szakmai vezető. A projektmenedzsment szükség szerinti gyakorisággal tartja összejöveteleit, e-mailben, telefonon és nem formális összejöveteleken, a konzultáció napi szintű.

Az 1. mérföldkőben elkezdődött a „Múlt a jelenben” – hagyományőrző műhelyek előkészítése, a szakértői team összeállítása. 2019 őszén megkezdtük a műhelyek célcsoportjának toborzását. Felhívást jelentettünk meg az egyesületünk honlapján és facebook oldalán, valamint a médiában – újság- és rádióhirdetésben – szólítottuk meg Békéscsaba lakosságát.

A felhívásban az alábbi műhelyek kerültek meghirdetésre:

HÍMZŐ MŰHELY – a műhelyben a résztvevők elsősorban a békéscsabai szűcshímzés innovatív feldolgozásával ismerkednek meg. Tervezett célcsoport 10 fő.

VÁSZONSZÖVŐ MŰHELY – a békéscsabai vászonszövés sajátos mintakincsének és színvilágának modern feldolgozásával foglalkoznak a résztvevők. Tervezett célcsoport 10 fő.

KÖNYVKÖTŐ ÉS RÉZMŰVES MŰHELY – két egymással szorosan összefüggő csoportban dolgoznak a résztvevők, ahol a szlovák énekeskönyv – Tranoscius – Békéscsaba egyik sajátos kézműves termékének továbbgondolásával, továbbfejlesztésével foglalkoznak. Tervezett célcsoport 5 fő könyvkötő, 5 fő rézműves.

FESTETT BÚTOR MŰHELY (Fafaragó és bútorfestő műhely) – szintén két párhuzamosan működő csoport került meghirdetése, ahol a századfordulón feledésbe merült békéscsabai festett bútorok hagyományát szeretnék újjáéleszteni. Tervezett célcsoport 5 fő fafaragó, 5 fő bútorfestő.

Békéscsabán a műhelyek fogadtatása kedvező volt, az előzetes jelentkeztetés alapján a tervezett 40 főt meghaladva 52 fő – az akció területen élő személy – jelezte a különböző műhelyekbe a részvételi szándékát. A felhívásra jelentkezőkkel egy közös fórum alkalmával találkoztunk, ahol bemutatásra került a program szakmai tartalma, a résztvevők megismerkedhettek a különböző szakterületek hátterével, és azzal az innovatív gondolatisággal, amire a projektet építeni szeretnénk. A fórum alkalmával, figyelembe véve a célcsoport speciális igényeit, egyeztetésre került sor a műhelyek időpontjainak kiválasztása céljából. A megbeszélést követően 2019 novemberétől 3 műhely kezdte meg a szakmai munkáját – a hímző, a fafaragó és a rézműves műhely -, 26 fő bevonásával, a résztvevők az 2019 év végéig 3-3 alkalommal találkoztak.  A többi kézműves szakágban – könyvkötő, vászonszövő és bútorfestő – 2020 januárjától kezdődnek meg a foglalkozások.

A szükséges anyagok beszerzése folyamatos, a műhelyek munkájához igazodóan.

A kötelező kommunikációs és nyilvánossági előírásoknak eleget téve a C típusú táblát a megvalósítási helyszínen kihelyeztük.

Az esélyegyenlőségi előírásoknak mindenben eleget teszünk.

        

Békéscsaba, 2020. január 13.

 

Pál Miklósné
elnök

 

Sze, nov. 06, 2024
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület szeretettel meghív minden kedves érdeklődőt a Népi...
Szo, szept. 21, 2024
Békés megyei Népművészeti egyesület 2024- őszén, Békéscsabán, ismét népművészeti szakköreibe várja...
Szo, szept. 07, 2024
FIGYELEM! A JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐT MEGHOSSZABBÍTOTTUK 2024. OKTÓBER 15-IG. FELHÍVÁS Akkreditált...
Sze, júl. 24, 2024
A Békés Megyei Népművészeti Egyesülettel a vármegye több településén találkozhatnak az érdeklődők,...
K, júl. 02, 2024
Meghosszabbítjuk az ősszel induló, államilag elismert népi kézműves szakképesítést adó képzések -...
Sze, máj. 08, 2024
A BÉKÉS MEGYEI NÉPMŰVÉSZETI EGYESÜLET SZÉKHELYE (ezáltal számlacíme) ÉS LEVELEZÉSI CÍME...
Cs, márc. 28, 2024
Az egyesületünk által meghirdetett nyári táborok első jelentkezési határideje 2024. június 1-jén...
Cs, febr. 29, 2024
2024. március 8-10 között Békéscsabán kerül sor a XIX. KÁRPÁT - MEDENCEI NÉPI TEXTILFESZTIVÁL...
Cs, jan. 04, 2024
A Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Hagyományok Háza, a debreceni Kézműves Alapítvány,...