Elnyert támogatás: 80.000.000 Ft
Támogatási intenzitás: 100%-os.
Projekt megvalósítása: 36 hó
2018.02.01 - 2021.01.31.
Együttműködő partnerek:
- Szent-Györgyi Albert Agóra, Szeged
- Hírös Agóra Kulturális és Ifjúsági Központ Nonprofit Kft., Kecskemét
- Népi Iparművészeti Gyűjtemény (Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek Nonprofit Kft. keretein belül)
- Gyümölcsoltó Boldogasszony Plébánia, Kondoros
- Körösnagyharsányért Egyesület
- Fodor Manó Helytörténeti Egyesület, Battonya
- Városi Művelődési Központ és Könyvtár, Battonya
- Mozgáskorlátozottak Békés Megyei Egyesülete, Békéscsaba
- Gyula Város Német Nemzetiségi Önkormányzata, Gyula
- Békéscsaba Városi Nagycsaládosok Egyesülete, Békéscsaba
- Kötegyáni Baráti Kör Egyesület
- Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége, Békés megye
- Mécses Egyesület, Mezőberény
Szakmai partnerek:
- Csanádpalota Önkormányzat
- Napsugaras Dél-Tisza menti Népművészeti és Kulturális Egyesület
- Dél-Magyarországi Alkotók Népművészeti Egyesülete
- Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület
A projekt tevékenységei:
Az élethosszig tartó tanulás keretében 21 db tematika kidolgozásával 24 db tanulási program megvalósítását vállaljuk, 320 fő bevonásával. 4 db műhelyfoglalkozást, 4 db művészeti, alkotó csoportot és 8 db foglalkozássorozatot valósítunk meg partnerszervezeteinknél, mindegyiket 12 hónapos időtartamban.
Kidolgozunk 2 db e-learning programot, s lebonyolítunk 2 db nem formális képzést (távoktatás, kontaktórákkal és tutorálással). 6 db kompetenciafejlesztő alkotótábort valósítunk meg, főként hátrányos helyzetű résztvevők bevonásával.
Projektmenedzser: Kocsis Klára
Szakmai vezető: Kölcseyné Balázs Mária
Pénzügyi vezető: Schusztek Tiborné
Fenntartási idő: 3 év
Projektünk 2018. február 1-jén indult, s az előzetes projekttervnek megfelelő ütemezésben haladt előre 2020. márciusáig. Ezt követően kivétel nélkül mindenütt át kellett ütemeznünk a tevékenységeket. A projekt módosított befejezési határideje 2021. július 31. lett.
Elkészült a tervezett 21 tematika, megvalósult 6 db kompetenciafejlesztő alkotótábor, 2 db e-learning kurzus, 4 db művészeti csoport, 4 db műhelyfoglalkozás, 8 db foglalkozássorozat.
A „Használható hagyományok – népi kézműves tudás átadása” című - EFOP-3.7.3-16-2017-00075 azonosítószámú projekt keretében 2018. februártól kezdődően folyamatosak a tudásátadási alkalmak, művészeti csoportok, műhelyfoglalkozások és foglalkozássorozatok zajlanak:
2019-ben 7 csoport működött Szegeden (népi játszóházi), Kecskeméten (2 db – népi játszóházi és hímző), Körösnagyharsányban (népi játszóházi), Kötegyánban (fazekas), Csanádpalotán (6 kézműves ág megismertetése) és Gyulán (hímző). E csoportok 2019. január-április közötti időszakban zárják egyéves tevékenységüket.
A projekt keretében működő körök decemberben mindösszesen 8 foglalkozási alkalmat valósítottak meg, tevékenységeik főként az adventi ünnepkör köré csoportosultak. Adventi díszek, koszorúk készültek, a gyertyakészítés különböző technikáival ismerkedhettek a résztvevők, illetve több helyszínen is míves, finom mézeskalácsok készültek.
Folyamatosan zajlottak a csoportok foglalkozásai novemberben is, Szegeden, Kecskeméten, Csanádpalotán, Kötegyánban és Körösnagyharsányban 17 alkalmat valósítottunk meg. A csoportok vezetői, animátorai igyekeznek átadni tudásukat, s egyúttal arra is törekszenek, hogy megerősítsék a helyi kisközösségeket.
2019 novemberében egyesületünk ismét népi iparművészeti zsűrizést szervezett.
Folyamatosan zajlottak a csoportok foglalkozásai, október hónapban Szegeden, Kecskeméten, Csanádpalotán, Kötegyánban és Körösnagyharsányban valósítottunk meg 11 olyan alkalmat, amelyeken a résztvevők a választott népi kézműves szakágak technikáit, fortélyait sajátíthatták el. Egy-egy alkalommal 10-14 fő volt jelen.
2019. július 14-20 között 460 fő tevékenykedett Békéscsabán, a Komplex Nyári Népművészeti Táborban, mely az EFOP projektek táborain kívül a következő táborokat foglalta magába:
- III. Békés Megyei Honkörkép Tábor
- VII. Dél-alföldi Ifjúsági Népi Kézműves Tábor
- XVIII. Dél-alföldi Gyermek Népi Kézműves Tábor
- XXIII. Határok Nélküli Néprajzi Népfőiskola
- XXV. Országos Kosárfonó Mesterkurzus
- XXVI. Nemzetközi Fafaragó Alkotótábor
- XXX. Országos Felnőtt Népi Kézműves Tábor
2019 márciusától 7 csoport működik Szegeden (népi játszóházi műhelyfoglalkozás), Kecskeméten (2 db – népi játszóházi műhelyfoglalkozás és hímző művészeti csoport), Körösnagyharsányban (népi játszóházi műhelyfoglalkozás), Kötegyánban (fazekas foglalkozássorozat), Csanádpalotán (6 kézműves ág megismertetésével foglalkozássorozat) és Gyulán (hímző művészeti csoport), májusban a csoportok mindösszesen 12 foglalkozást tartottak.
Megrendelésünkre elkészült a „Mások rólunk” című film, mely a Békés Megyei Népművészeti Egyesület hálózati, tudásátadó és közösségfejlesztő tevékenységét állítja a középpontba. A 25 perces film 18 kisközösség felkeresésével, közel 40 órányi forgatott anyag rögzítésével készült el. Szerepel benne többek között a projekt keretében elindult battonyai hímző művészeti csoport, illetve a mezőberényi csuhé foglalkozássorozat is.
Február végéig működött a projekt keretében Battonyán a hímző művészeti csoport, és bőrműves csoport, munkáikat a battonyai könyvtárban megnyílt kiállításon tekinthette meg a megnyitón megjelent szépszámú érdeklődő. A zárókiállításon mindkét művészeti csoport tagjai emléklapot vehettek át.
Február végéig működött a projekt keretében Battonyán a hímző művészeti csoport, és bőrműves csoport, ám már készülni kezdtek a zárókiállításokra. A tevékenységek 12 hónapon keresztül, 2019. március 1-ig kínálnak alkalmat a résztvevők számára az egyes szakágakban az alkotói tevékenységre. Mezőberényben februárban lezárult az egyéves csuhé foglalkozássorozat, elsősorban hátrányos helyzetű célcsoportok számára. A zárókiállításon, február 28-án emléklapot vehettek át a résztvevők.
A „Használható hagyományok – népi kézműves tudás átadása” című - EFOP-3.7.3-16-2017-00075 azonosítószámú projekt keretében folyamatosak a tudásátadási alkalmak:
Még zajlik Battonyán a hímző művészeti csoport, és bőrműves csoport, illetve Mezőberényben a csuhé foglalkozássorozat, elsősorban hátrányos helyzetű célcsoportok számára, ám már készülni kezdtek a zárókiállításokra. A tevékenységek 12 hónapon keresztül, 2019. március 1-ig kínálnak alkalmat a résztvevők számára az egyes szakágakban az alkotói tevékenységre.
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület, a Békés Megye Népművészetéért Alapítvány, a Hagyományok Háza és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége 2018. szeptember 29-én 9.00 órától a amelyet a TÉGLA Közösségi Házban rendezte meg a Dél-alföldi Népi Kézműves Közösségek IV. Találkozóját.
Az eseményen 21 kézműves alkotóközösség képviseltette magát, s közülük az idei találkozón 10 újonnan (az utóbbi egy évben alakult) kör mutatkozott be többféle módon is.
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület 2018. július 16-21 között rendezte meg a XXIX. Országos Népi Kézműves Tábort és altáborait Békéscsabán. A táborokat elsősorban a felnőtt alkotók számára hirdettük meg, de a gyermek és ifjúsági korosztályú résztvevők számára is biztosítottuk a népi kézművesség élményszerű megismerési lehetőségét.
A táborokban 25 csoportban 326 fő tevékenykedett, akik Magyarországról és a határainkon túlról érkeztek (Szlovéniából, a Vajdaságból, Erdélyből, Felvidékről és még Japánból is), s 15 kézműves szakágban bővíthették ismereteiket. Mindezen túl a gyermek- és ifjúsági csoportok az általános kézművesség és a néptánc alapjaival ismerkedtek.
2018 márciusában a „Használható hagyományok – népi kézműves tudás átadása” című - EFOP-3.7.3-16-2017-00075 azonosítószámú projekt keretében megkezdődtek a tudásátadási alkalmak: Március 23-án, Battonyán hímző művészeti csoport, 24-én, szintén Battonyán bőrös csoport, 29-én pedig Mezőberényben csuhé foglalkozássorozat indult, elsősorban hátrányos helyzetű célcsoportok számára. A tevékenységek 12 hónapon keresztül kínálnak alkalmat a résztvevők számára az egyes szakágakban az alkotói tevékenységre.