A Békés Megyei Népművészeti Egyesület „Innováció a kézművességben” című - TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00192

azonosítószámú - projektje keretében

 

„MÚLT A JELENBEN”

150 órás hagyományőrző műhelyeket indít

 

Az alábbi műhelyekbe várunk békéscsabai jelentkezőket:

 

HÍMZŐ MŰHELY

Békés megye egyik legjellegzetes hímzése a szűcshímzés, melynek Békéscsabán is komoly hagyományai vannak. A hímző műhelyben a jelentkezők megismerkedhetnek a békéscsabai szűcshímzés mintavilágával, és annak újragondolásával ‒ újszerű és korszerű ‒ innovatív lakástextileket, egyedi viseleti darabokat és kiegészítőket készíthetnek.

A hímző műhely szakmai vezetője: Dr. Illés Károlyné, Népművészet Mestere, Népi Iparművész

 

VÁSZONSZÖVŐ MŰHELY

A békéscsabai vászonszövést sajátos mintakincs és színvilág jellemzi. A műhelybe várjuk azokat a vászonszövő gyakorlattal és esetlegesen szövőszékkel rendelkező személyeket, akik irányított csoportmunkában a különböző békéscsabai vászonmintakincs feldolgozásával a mai lakáskultúrába illeszkedő modern textíliák szövésével szeretnének foglalkozni.

A hímző műhely szakmai vezetői: Debreczeni János, Népművészet Mestere, Népi Iparművész és Lakatos Istvánné, Népi Iparművész

 

KÖNYVKÖTŐ ÉS RÉZMŰVES MŰHELY

A szlovák énekeskönyv – Tranoscius – Békéscsaba egyik sajátos kézműves terméke volt, amely két mesterség továbbgondolásához, továbbfejlesztéséhez is alapot ad. Egyik a kézi könyvkötő, amelynek nagy hagyományai voltak a városban. A könyvkötő műhelybe várjuk azoknak a jelentkezését, akik szeretnének megismerkedni a kézi könyvkötéssel, és innovatív kézműves termékeket szeretnének alkotni annak újragondolásával. A rézműves műhelyben résztvevők betekintést nyerhetnek a rézműves szakág elméleti, néprajzi és gyakorlati részleteibe. A résztvevők irányított műhelyfoglalkozás keretein belül a könyvkötő műhellyel szinkronitásban, az ott készült tárgyak felhasználásával készíthetnek a Tranoscius mintakincsével díszített, napjainkban használható kézműves tárgyakat.

A két műhelybe a jelentkezés külön-külön történik.

A könyvkötő műhely szakmai vezetője: Bíró Bertold, könyvkötő mester

A rézműves műhely szakmai vezetője: Szedlják István, Népi Ipaművész

 

FESTETT BÚTOR MŰHELY

A műhelyben a századfordulón feledésbe merült békéscsabai festett bútorok hagyományát szeretnék újjáéleszteni. A műhelyben két csoport közös munkájára nyílik lehetőség. A fafaragó műhelybe várjuk azok jelentkezését, akik gyakorlattal rendelkeznek a faművesség területén.  A műhelyfoglalkozások során a résztvevők egy jellegzetes békéscsabai bútortegyüttest készítenek. A bútorfestő műhelybe szintén gyakorlattal rendelkező jelentkezőket várunk. A csoport feladata az elkészült bútorok díszítése, innovatív módon felhasználva azokat a díszítő motívumokat, amelyek a régi békéscsabai festett bútorokat jellemezték.

A két műhelybe a jelentkezés külön-külön történik.

A fafaragó műhely szakmai vezetője: Széll János, etnográfus, Népi Iparművész

A bútorfestő műhely szakmai vezetője: Ament Éva, Népi Iparművész

 

 

A műhelyekben a részvétel INGYENES. 

 

A foglalkozásokon felhasználásra kerülő anyagokat térítésmentesen biztosítjuk a résztvevőknek.

 

A foglalkozásokra kétheti rendszerességgel kerül sor 2019. november közepétől, amelynek ütemezése a jelentkezők igényei szerint kerül kialakításra.

A műhelyek tervezett helyszíne a „Tégla” Népművészeti Alkotóház és Közösségi Tér

(5600 Békéscsaba, Orosházi út 32.).

 

Jelentkezési határidő: 2019. október 31.

Az alábbi linkre kattintva lehet

a jelentkezési lapot kitölteni:

Jelentkezési lap-Múlt a jelenben

 

Bővebb információ kérhető:

 

Kocsis Klára, 30/163-96-71, Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 


Letöltések:

mult_a_jelenben_felhivas.pdf

mult_a_jelenben_felhivas_adatkezelesi_tajekoztato.pdf

mult_a_jelenben_jelentkezesi_lap.docx

Rendhagyó tárlatlátogatásra invitálunk mindenkit!

A "Népi textíliák a mai életünkben” című országos pályázati kiállítás ugyan jelenleg is áll Békéscsabán, a Megyei Könyvtárban, de sajnos a vírus miatt nem látogatható.
Dőljenek, hátra a fotelben, nézzék végig a videókat és gyönyörködjenek az alkotók szebbnél szebb munkáiban!
A kétrészes, összesen közel húsz-huszonöt perces film adjon mindenkinek örömet és reményt arra, hogy ez a rémálom rövidesen befejeződik és ismét visszatérhetünk a megszokott, vagy egy kicsit megváltozott életünkhöz.
A filmek az egyesületünk YouTube csatornáján bármikor megtekinthetők, azonban az alábbi két linkre kattintva máris láthatók.

Jó egészséget kívánunk ! #maradjotthon
Cs, jan. 14, 2021
FELHÍVÁS A Hagyományok Háza, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Békés Megyei Népművészeti...
Cs, jan. 14, 2021
FELHÍVÁS - Akkreditált népi kézműves képzések és műhelyfoglalkozások 2021. A Békés Megyei...
Cs, okt. 15, 2020
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület „Innováció a kézművességben” című -...
Cs, okt. 01, 2020
Az Emberi Erőforrás Minisztériuma, a Hagyományok Háza, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége és a...
Cs, júl. 09, 2020
Kedves Alkotók! Az idei év sok váratlan fordulattal lep meg bennünket, amelyek között vannak jók...
K, jún. 23, 2020
Ezúton szeretnénk figyelmükbe ajánlani a közelmúltban megjelent Magyar Falu Program Falusi Civil...
P, jún. 19, 2020
A mai naptól, a veszélyhelyzet megszűnésével újraindulhatnak a közművelődési tevékenységek,...
K, jún. 16, 2020
A kialakult járványügyi helyzetre való tekintettel a XVII. Országos Népművészeti Kiállítás...
Cs, jún. 04, 2020
Egyesületünk, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület, különböző partnerszervezetekkel közösen 1989...